Przenośniki ślimakowe
w rolnictwie

Przenośniki ślimakowe zwane są także przenośnikami śrubowymi, podajnikami ślimakowymi lub żmijkami. To dość proste w budowie maszyny chętnie są wykorzystywane od wielu lat w kilku gałęziach przemysłu, zwłaszcza w rolnictwie. W zasadzie jest to silnik elektryczny o odpowiedniej mocy oraz specjalna rura wyposażona w zwoje ślimaka.

Żmijki mają ponadto zastosowanie w przetwórstwie spożywczym czy budownictwie. Mogą być używane jako samodzielne urządzenia o charakterze stacjonarnym lub mobilnym. Żmijki pionowe zawsze należy montować na stałe, aby uzyskać odpowiedni poziom stabilności podczas pracy.

Istnieje też opcja ich montażu jako wyposażenie niektórych maszyn rolniczych do zbioru, przenoszenia i składowania płodów rolnych. Idealnie się sprawdzają w przypadku rozładunku lub załadunku siewników zbożowych, worków, beczek, rozsiewaczy nawozów, silosów, oczyszczalni, naczep samochodowych czy śrutowników.

Ich podstawowym zadaniem jest natomiast transportowanie zboża, nasion, paszy dla zwierząt bądź innych sypkich materiałów na niezbyt duże odległości (najczęściej do 20 m), a ponadto przesypywanie zboża w celu jego napowietrzenia, napełnianie nim worków oraz wstępne czyszczenie. Przenośnik ślimakowy jest wręcz konieczną maszyną podczas napełniania spichlerzy czy silosów zbożowych, kiedy są one zlokalizowane na poddaszu budynku.

Żmijki z naszej oferty umożliwiają również swobodne przemieszczanie zrębków drzewnych, mączki mięsno-kostnej, odpadów spożywczych czy popiołu z kotłów. Zapraszamy do naszej galerii, w której prezentujemy zdjęcia naszych przenośników ślimakowych.

Zalety przenośników
ślimakowych

Przenośniki tego typu wyróżnia bardzo dobra wydajność przy jednocześnie niewielkim zapotrzebowaniu na moc. To zatem urządzenia bardzo ekonomiczne w eksploatacji. W porównaniu do urządzeń pneumatycznych czy kubełkowych także ich cena zakupu okazuje się niezwykle atrakcyjna. Nie sprawiają problemów w obsłudze czy w konserwacji.
Wiele modeli jest urządzeniami mobilnymi, które są wyposażone w specjalne koła. Dodatkowo jest możliwość dobrania specjalnego wózka do wygodnego i bezpiecznego transportu żmijki na terenie gospodarstwa rolnego czy zakładu przemysłowego. Polecamy to rozwiązanie z powodu zwiększonego komfortu użytkowania i lepszego manewrowania podczas pracy. Najprostsze modele pozbawione kół i posiadające wyłącznie podpórkę nie dają tak zaawansowanych opcji przemieszczania.

Warto również podkreślić wszechstronność i konfigurowalność naszych przenośników ślimakowych. Przykładowo żmijki pionowe można zespolić z typem poziomym, co ułatwia pobieranie zboża czy paszy.

Krótka historia
przenośników ślimakowych

Trudno w to uwierzyć, ale trzeba się cofnąć aż do III wieku p.n.e., aby poznać początki przenośników ślimakowych. Niektórzy historycy uważają Archimedesa za twórcę podnośnika składającego się rury, wewnątrz której znajduje się śruba. Jednak prawdopodobnie to nie on był pomysłodawcą, a Babilończycy, którzy w swoich wiszących ogrodach stosowali mechanizmu śrubowego do irygacji. Systemy przenośników ślimakowych wykorzystywali również starożytni Egipcjanie. Natomiast Archimedesowi udało się wprowadzić ten mechanizm do świata cywilizacji europejskich. Dzięki śrubie Archimedesa skuteczniejsze okazało się odwadnianie bądź nawadnianie gruntów.

Kolejny krok to połączenie mechanizmu śruby Archimedesa z mechanizmem korbowym. Na początku XV wieku niemiecki inżynier wojskowy opracował mechanizm ślimaka, który w efekcie zastąpił system śrubowy. Ten wynalazek był w ciągu kolejnych stuleci udoskonalany, a już od końca XIX wieku przenośniki ślimakowe zostały wprowadzone w rolnictwie do transportu i przygotowania paszy i zboża.

Obecne systemy przenośników ślimakowych są zbudowane z mocniejszych materiałów (jak stal nierdzewna) i mają zdecydowanie bardziej ulepszoną technologię. Dzięki temu okazują się wydajniejsze i solidniejsze. Sprawdzają się ponadto w różnorodnych pracach nie tylko w rolnictwie, ale i w budownictwie czy przemyśle rolno-spożywczym.

Rodzaje przenośników ślimakowych

Żmijki mogą mieć różnorodne zastosowanie, i w zależności od tego dzielimy je na kilka rodzajów:

  • przenośniki ślimakowe zaciągowe, które są wyposażone w czerpnię wsuwaną w pryzmę zboża czy paszy – idealne do załadunku i rozładunku np. z przyczepy do magazynu,
  • przenośniki ślimakowe koszowe z koszem, do którego wsypuje się zboże z przyczepy i transportuje do magazynu,
  • przenośniki ślimakowe pionowe z koszem zasypowym, które wykorzystuje się zazwyczaj do załadunku wysokich silosów zbożowych czy paszowych, a także tam, gdzie brak miejsca na inny rodzaj żmijki,
  • przenośniki ślimakowe hydrauliczne, które montuje się na wywrotkach lub przyczepach i mają napęd hydrauliczny z ciągnika – można je stosować do przeładunku zboża czy materiału siewnego w miejscach pozbawionych źródeł energii elektrycznej.

Ten podział ma charakter ogólny. W naszej ofercie mamy aktualnie 4 rodzaje przenośników ślimakowych:

Oczywiście w każdym rodzaju dostępnych jest kilka modeli o różnych średnicach i różnej wydajności.

Proponujemy jednak nie tylko standardowe modele przenośników ślimakowych, ale jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Dlatego poza stałą ofertą realizujemy też żmijki na zamówienie.

Nie wiesz, na jaki typ żmijki się zdecydować? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Jak to działa?

Wzorzec działania przenośników ślimakowych jest dość prosty, a jego bazę stanowi zasada śruby Archimedesa.

Zboże, pasza czy inne materiały sypkie są kierowane do specjalnej rury transportowej poprzez kosz zasypowy lub czerpnię. W owej rurze znajduje się wał ślimaka, który stanowi czynnik roboczy przenośnika. Każdy obrót ślimaka skutkuje przemieszczeniem się danego materiału w kierunku wysypu. Żmijki są przystosowane do pracy w poziomie, pod kątem lub w pionie – w zależności od wybranej wersji urządzenia.

Przenoszony materiał zostaje wysypany poprzez otwór zrzutowy bądź poprzez specjalny rozdzielacz z więcej niż jednym wylotem – ta druga opcja jest w wyposażeniu dodatkowym.

Sterowanie pracą żmijki odbywa się metodą ręczną albo w sposób automatyczny. Możliwa jest również kooperacja z innymi maszynami rolniczymi.

Materiał wykonania

Nasze nowoczesne przenośniki ślimakowe wykonane są przede wszystkim z mocnej stali nierdzewnej, a więc odpornej na korozję. Co najmniej 10% składu stali stanowi chrom, i właśnie dzięki temu stal uzyskuje swoje największe zalety. Wytwarzająca się na powierzchni niewidoczna warstwa tlenku chromu doskonale chroni stal w razie przypadkowego uszkodzenia mechanicznego lub chemicznego – nie dopuszcza do pogłębienia się defektu, a nawet go niweluje. Także znajdujące się w stopie inne składniki jak molibden czy nikiel powodują zwiększenie odporności na korozję.

Dodatkową ochronę uzyskuje się poprzez ocynkowanie.

Wykorzystanie stali nierdzewnej sprawia, że żmijki nie wymagają przeprowadzania kosztownych i dość żmudnych zabiegów konserwacyjnych, aby służyć w dobrym stanie przez kilka lat.

Napęd przenośnika ślimakowego

W naszych przenośnikach ślimakowych standardowo stosujemy napęd elektryczny, a więc sercem maszyny jest silnik elektryczny o zróżnicowanej mocy od 1,5 do 11 kW – z przekładnią pasową lub motoreduktorem. Przekładnia pasowa ma solidne zabezpieczenie w postaci specjalnej osłony, na której znajduje się znak informujący o kierunku obracania się ślimaka. Liczba obrotów oraz wielkość przełożenia zależy od wydajności żmijki, która może dochodzić nawet do 40 T/h.

Na indywidualne zamówienie jesteśmy w stanie wyposażyć przenośnik ślimakowy w napęd hydrauliczny.

Co bierzemy pod uwagę, aby wykonać dobrej jakości żmijkę

Poszczególne modele mają odmienną charakterystykę. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać poszczególne parametry pod kątem optymalnego funkcjonowania żmijki. Możesz liczyć na naszą pomoc. Lata doświadczenia podpowiadają nam zawsze najlepsze rozwiązania. Dobrze wiemy, jak wybrać przenośnik ślimakowy, który idealnie sprawdzi się w konkretnym działaniu.

No właśnie, przede wszystkim należy ustalić, do jakich prac potrzebna jest maszyna. Tylko w ten sposób można dobrać prawidłowo jej wydajność, która zależy od:

  • rodzaju przenoszonego materiału – np. owies jest zdecydowanie lżejszy w stosunku do pszenicy,
  • stopnia napełnienia kosza bądź czerpni – kiedy przenośnik ślimakowy ma jedynie połowiczny zasyp, to i jego wydajność okazuje się daleka od ideału,
  • kąta nachylenia żmijki – wydajność maleje wraz ze wzrostem kąta nachylenia,
  • dystansu, na jaki transportowane jest ziarno czy pasza – im większa odległość lub wysokość, tym odpowiednio większa powinna być średnica rury, ale także moc silnika,
  • skoku śruby ślimaka – w tym przypadku chodzi o odległość pomiędzy poszczególnymi piórami wstęgi ślimaka,
  • odpowiedniej mocy jednostki napędowej oraz prawidłowo dobranym momencie obrotowym.

Wydajna praca przenośnika ślimakowego zależy zatem nie tylko od mocy maszyny, ale także od długości natężenia przepływu, średnicy rury, oporu czy momentu obrotowego. Dlatego tak ważne, aby rzeczywiście precyzyjnie ustalić wszelkie parametry. To po prostu pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w trakcie eksploatacji żmijki.

Nasza firma zajmie się wszelkimi aspektami, aby przenośnik ślimakowy rzeczywiście odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom, ale także możliwościom finansowym.